Header Pic Header Pic
Header Pic
 
 

e-posta @

English

Header Pic
Header Pic
FTA Filtre Sistemleri                                               Yağ giderlerini azaltır                                                     Makine ömrünü uzatır
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic
VIP SPONSORLAR

kale konveyör- T.ziyaret=2192 - (insaat-yapi.gen.tr)

Göker beton pompası, transmikser - T.ziyaret=1049 - (insaat-yapi.gen.tr)

Aryol prefabrik yapılar - T.ziyaret=1669 - (insaat-yapi.gen.tr)

onart şömine- T.ziyaret=1716 - (insaat-yapi.gen.tr)

Edora döner kapı sistemleri - T.ziyaret=1593 - (insaat-yapi.gen.tr)

Afiyap Cephe Giydirme, Alüminyum Doğrama - T.ziyaret=5574 - (insaat-yapi.gen.tr)

fta yağ yakıt filtre sistemleri - T.ziyaret=1319 - (insaat-yapi.gen.tr)

 ziyaretçi
:
Site Yönetimi

e-posta @

boya
Türk İnşaat Firmaları, Ortadoğu'da En Çok Irak'ta İş Yaptı E-posta Yazdır

Türk firmalarının 1975 yılında ilk kez giriş yaptığı Irak, hem proje bedeli hem de en çok iş yapılan ülke açısından Türk inşaat firmalarının 2012'de Ortadoğu'da en çok iş yaptığı ülke oldu.

Türk firmalarının 1975 yılında ilk kez çalışma başlattığı Irak, hem porje bedeli hem de en çok iş yapılan ülke açısından Türk inşaat firmalarının 2012 yılında Ortadoğu'da en çok iş yaptığı ülke oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1975'ten 2012 yılına kadar Türk müteahitlik firmaları Irak'ta 17 milyar dolar tutarında 763 projeyi hayata geçirildi. 2003 yılında Amerika'nın işgalinden sonra Irak'ta altyapı ve üstyapı yatırımlarını arttıran ve önemli projelere imza atan Türk firmaları, stratejik öneme sahip havalimanı ve kamu kurumu gibi projeleri üstlendi.

Türk firmaları 2003'te 242 milyon dolarlık iş üstlenirken, bu rakam 2004'te yaklaşık 4 kat artarak 1,2 milyar dolara ulaştı. 2005 ve 2006 yıllarında yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle yatırımların azaldığı Irak'ta, 2008 yılında üstlenilen işlerin değeri 1,4 milyar doları buldu.

Geçen yıl ihracat rakamlarında Almanya'dan sonra en çok ihracat yapılan ikinci ülke Irak'ta Türk müteahitler, 2011 yılındaki rakamları katlayarak 4,4 milyar dolarlık proje üstlendi.

Stratejik yapılar Türk firmalara emanet

Erbil'de faaliyete geçirilen Erbil Uluslararası Havalimanı, yapımı süren Erbil Adliyesi, Erbil Valiliği, elektrik santralleri gibi ülke için önemli sayılabilecek stratejik yapıları Türk firmaları üstlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Şirket Tescili Müdürü Dilzar Selim, Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren yabancı firmaların yarısının Türk firması olduğunu, proje üstlenen firmaların yüzde 46'sının inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini söyledi.

Son yıllarda bölgenin Türk firmaları sayesinde çok önemli gelişmeler katettiğini belirten Selim, "Bu büyümenin asıl nedeni Kürdistan bölgesinin Türkiye Cumhuriyeti ile iyi ilişkiler kurmasından kaynaklanıyor. Türkiye bizim çok iyi bir komşumuzdur. Burada iş yapamalarından memnunuz" dedi.

"Önemli yapıları Türk firmalarına yaptırıyoruz çünkü onlara çok güveniyoruz" -

İnşaat konusunda Türk firmalarının ilk sırada yer aldığını ve Irak'ın genelinde çok önemli projelere imza attığını vurgulayan Selim şunları kaydetti:

"Türk firmaları uzun zamandır Irak'ta faaliyet gösteriyorlar fakat son zamanlarda ülkeler arasındaki iyi ilişkiler yapılan ticari antlaşmaların da önünü açtı. Yıllar bazında baktığımızda Irak'ta Türk inşaat firmaları 2011'de yaklaşık 1,8 milyar dolarlık proje üstlenirken 2012 yılında alınan projelerin bedeli 4,4 milyar dolara ulaştı.

Kürdistan bölgesinde aslan payını Türk firmaları alıyor. Bölgenin Stratejik projeleri genellikle Türk firmaları tarafından yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Türk firmaları başta olmak üzere bölgemize her konuda kendi dallarında ünlü firmalar geliyor. Havaalanlarını, yolları, tünelleri, ve büyük otellerimizi, alışveriş merkezlerini Türk firmaları yaptı. Önemli yapıları Türk firmalarına yaptırıyoruz çünkü onlara çok güveniyoruz."

Kazanılan güven sayesinde yerel firmaların, Türk firmalarıyla önemli ortaklıklara imza attığını kaydeden Selim, "Genel olarak baktığımızda Türk firmalarıyla yerel firmalar arasında kurulan ortaklık daha fazla göze çarpıyor. Bu durumun ana nedenlerinden birisi de her iki taraf arasındaki kültürel bağların ve yakınlaşmanın artmasıdır. Türkiye ve bölge arasındaki güzel dayanışma ve anlaşma sonucu bu ortaklıkların artmasına neden oluyor. İnşaat alananında bölgede faaliyet gösteren firmaların yüzde 74'ü Türk inşaat firmalarından oluşuyor" dedi.

Kaynak: haberler.com - 31.05.2013

 En Son Haberler (Türkiye)
Kentsel Dönüşüm, İzmir'de Masaya Yatırıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından niteliksiz konut stokunu yeniden yapılandırmak i&cce ...
Türk İnşaat Firmaları, Ortadoğu'da En Çok Irak'ta İş Yaptı
Türk firmalarının 1975 yılında ilk kez giriş yaptığı Irak, hem proje bedeli hem de en ço ...
Beton ve Çimento Fiyatında Artış
İnşaat sektörü, son 45 günde beton ve çimento fiyatlarında yüzde 60'a var ...
İstanbul'a Yapılacak 3'üncü Havalimanının İhalesi Başladı
İstanbul'a yapılacak üçüncü hava limanı ihalesi başladı. ...
Spacer Pic
En Son Haberler (Dünya"dan)
ABD'de İşsizlik Oranı Değişmedi
ABD'de Aralık ayında 155 bin kişiye iş istihdamı sağlandı. ...
Rusya Pazarında Sıra Mobilyacılarda, Rutid Aracı Oluyor
Rusya -Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Moskova Sanayi ve Ticaret Odası (MTPP) ile işbirliği ...
Irak'ın Yeniden İnşasına TOKİ Modeli
Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi, Kuzey Irak'ın yeniden i ...
Singapur'dan dönüşüm için Türkiye'ye 20 milyar dolar
Singapur Devlet Fonu, Türkiye'ye 20 milyar dolar aktarmak için sektördeki Türk ...


HABERLER
DÜNYADAN
Firmalardan Haberler
Header Pic
left unten
2003 -2008 İnşaat Yapı Kataloğu - OMNİ
right unten