Header Pic Header Pic
Header Pic
 
 

e-posta @

English

Header Pic
Header Pic
FTA Filtre Sistemleri                                               Yağ giderlerini azaltır                                                     Makine ömrünü uzatır
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic
VIP SPONSORLAR

kale konveyör- T.ziyaret=2192 - (insaat-yapi.gen.tr)

Göker beton pompası, transmikser - T.ziyaret=1049 - (insaat-yapi.gen.tr)

Aryol prefabrik yapılar - T.ziyaret=1669 - (insaat-yapi.gen.tr)

onart şömine- T.ziyaret=1716 - (insaat-yapi.gen.tr)

Edora döner kapı sistemleri - T.ziyaret=1593 - (insaat-yapi.gen.tr)

Afiyap Cephe Giydirme, Alüminyum Doğrama - T.ziyaret=5574 - (insaat-yapi.gen.tr)

fta yağ yakıt filtre sistemleri - T.ziyaret=1319 - (insaat-yapi.gen.tr)

 ziyaretçi
:
Site Yönetimi

e-posta @

boya
Irak'ın Yeniden İnşasına TOKİ Modeli E-posta Yazdır

Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi, Kuzey Irak'ın yeniden inşasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'nın model olacağını söyleyerek Irak'ta TOKİ gibi bir kurum oluşturmak istediklerini bildirdi.

Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi, Kuzey Irak'ın yeniden inşasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'nın model olacağını söyleyerek Irak'ta TOKİ gibi bir kurum oluşturmak istediklerini bildirdi.

TOKİ'nin yurt içindeki konut sunumu modelleri son yıllarda uluslararası ölçekte de oldukça ilgi çekiyor. 70'i aşkın ülkeden ortak çalışma ve işbirliği önerilen TOKİ'ye son teklif Kuzey Irak Yerel Yönetimi'nden geldi. Rejim değişikliğinin ardından yeniden yapılanma sürecine giren Kuzey Irak Yerel Yönetimi, inşaat sektöründe de TOKİ'yi model almak istiyor. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'i makamında ziyaret eden Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi, ülkelerinde konut üretimi konusunda 4 farklı kurumsal uygulama bulunduğunu ve bunları tek çatı altında birleştirip, TOKİ modelini yapılandırmak istediklerini ifade etti.

TOKİ Başkanı Karabel de İdare'nin organizasyon yapısı, kurumsal profili, finansman modeli ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi verdi. Karabel, "Sayın Başbakanımızın İdaremize tevdi ettiği yeni uygulama hedefi, 2023 yılına kadar 1 milyon konutun üretimi rakamına ulaşmaktır." dedi. 81 il ve 800 ilçede 2.466 şantiyede 559.605 rakamına ulaşıldığını aktaran Karabel, üretilen konutların yüzde 85'inin sosyal konut, yüzde 15'inin de kaynak sağlayıcı konut niteliğinde olduğunu vurguladı.

Karabel, yerel yönetimlerle müştereken başlatılan geniş kapsamlı kentsel yenileme programı doğrultusunda 57 il, 127 belediye kentsel yenileme çalışması yapıldığına dikkat çekerek, bu kapsamda 45.404 konut üretiminin tamamlandığını açıkladı. Karabel, 215.135 konutluk projenin de devam ettiğini bildirdi. Ayrıca TOKİ Başkanı 857 okul, 881 spor salonu, 113 yurt ve pansiyon, 91 sağlık ocağı, 197 hastane, 471 ticaret merkezi, 448 cami, 41 kütüphane, 27 sevgi evi, 20 engelsiz yaşam merkezi, 67 kamu binası ve 4 stadyumunda inşa edildiğini kaydetti.

Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi, TOKİ'nin organizasyon şeması ve personel politikası üzerinde de durdu. TOKİ Başkanı Karabel, İdarenin taşra teşkilatı bulunmadığını, sadece İstanbul ve İzmir'de birimleri bulunduğunu belirtti. Ayrıca, 7 adet iştiraki bulunan idare'de yaklaşık 700 personelin görev yaptığını ifade eden TOKİ Başkanı, "Deneyimsiz personeli almıyoruz. En az 4-5 yıl deneyimli olanlardan alım yapıyoruz. Ayrıca personelimiz üzerinde performans değerlendirmesi de gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

İskan problemlerinin çözümü amacıyla TOKİ'nin deneyimlerinden yararlanmak istediklerini dile getiren Çelebi, "Ülkemizde toplu konut konusunda 4 farklı kurumsal uygulama bulunuyor. Bu dağınık yapıyı TOKİ örneği gibi tek bir çatı altında toplamak istiyoruz. Son 10 yılda Türkiye'deki gelişmeleri yakından ve hayranlıkla takip ediyoruz." dedi.

Konuk heyet, ülkelerindeki mevcut yapıyı TOKİ benzeri bir yapıya dönüştürebilmek amacıyla TOKİ'nin tabi olduğu mevzuat hakkında da bilgi talep etti ve kendilerine ilgili mevzuatın dokümantasyonu ve idarenin kurumsal profilini anlatan tanıtım filmi sunuldu.

Kaynak: CHA - 11.02.2012

 En Son Haberler (Türkiye)
Kentsel Dönüşüm, İzmir'de Masaya Yatırıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından niteliksiz konut stokunu yeniden yapılandırmak i&cce ...
Türk İnşaat Firmaları, Ortadoğu'da En Çok Irak'ta İş Yaptı
Türk firmalarının 1975 yılında ilk kez giriş yaptığı Irak, hem proje bedeli hem de en ço ...
Beton ve Çimento Fiyatında Artış
İnşaat sektörü, son 45 günde beton ve çimento fiyatlarında yüzde 60'a var ...
İstanbul'a Yapılacak 3'üncü Havalimanının İhalesi Başladı
İstanbul'a yapılacak üçüncü hava limanı ihalesi başladı. ...
Spacer Pic
En Son Haberler (Dünya"dan)
ABD'de İşsizlik Oranı Değişmedi
ABD'de Aralık ayında 155 bin kişiye iş istihdamı sağlandı. ...
Rusya Pazarında Sıra Mobilyacılarda, Rutid Aracı Oluyor
Rusya -Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Moskova Sanayi ve Ticaret Odası (MTPP) ile işbirliği ...
Irak'ın Yeniden İnşasına TOKİ Modeli
Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi, Kuzey Irak'ın yeniden i ...
Singapur'dan dönüşüm için Türkiye'ye 20 milyar dolar
Singapur Devlet Fonu, Türkiye'ye 20 milyar dolar aktarmak için sektördeki Türk ...


HABERLER
DÜNYADAN
Firmalardan Haberler
Header Pic
left unten
2003 -2008 İnşaat Yapı Kataloğu - OMNİ
right unten